Rychlý kontakt

Ing. Miloslav Mužík,-MMM- SOLAR
Na Milířích 584 / 76
725 27 Ostrava Plesná

Tel.: +420 596 935 070
Mobil.: +420 603 295 655
solarnitechnika@seznam.cz akademiesolar@seznam.cz

Fyzická osoba zapsaná v Živnostenském rejstříku od 22.5.1991.

IČO: 16631382
DIČ: CZ5404061245

Naše projekty

FOTOVOLTAICKÉ PANELY

Věděli jste, že spisovně správný je pouze výraz fotovoltika? Výraz fotovoltaika (z anglického photovoltaics) se však přesto používá a je v češtině dokonce častější. Vzhledem k tomu, že jej akceptuje celá řada dalších odborníků, používám i já tento výraz raději, protože mi připadá tak nějak více český. Připojím ještě jeden můj osobní názor. Fotovoltaika v současnosti dosahuje účinnosti kolem 20%, u některých panelů a v laboratorních podmínkách je dosahováno účinnosti o něco málo vyšší. Vzhledem k tomu, že termické panely dokáží pracovat v oblasti tepla s účinností kolem 60%, považuji za naprosto zcestné používat fotovoltaiku pro ohřev tepla (pro stejný energetický zisk potřebujete zhruba třikrát větší plochu fotovoltaiky než termických kolektorů). Také z hlediska "kvalitativního" považuji získanou elektrickou energii "degradovat na nižší "level" - tepelnou energii za hloupost. Z teplé vody již elektřinu v domácnosti nikdy nezískám. Ale na českého člověka velice úspěšně působí bohatá RE - KLAMA.

Na úvod si řekněme, jaké jsou základní druhy panelů?

  • tenkovrstvý (nejčastěji amorfní panel)
  • monokrystalický a
  • polykrystalický.
  • V souvislosti s fotovoltaikou se však setkáme ještě s celou řadou dalších výrazů:
  • hybridní
  • Takto jsou označovány panely, které mají pod vrchní fotovoltaickou vrstvou umístěný meandr s protékající kapalinou. Oba tyto systémy si vzájemně "pomáhají". Chlazení fotovoltaické vrstvy mírně zvýší její účinnost a tepelné zisky jsou odváděny do akumulační nádrže. Nedělejme si však přehnané představy o extrémních energetických ziscích. Samotná FV má účinnost kolem 20% (tedy z dopadající sluneční energie v úrovni max 1000 W/m2 je schopna získat max 200 W/m2. A termika pod FV vrstvou je zastíněná, takže také nemůžeme počítat s tím, že by nám vodu ohřála na 60 stupňů Celsia. Můj osobní názor ? ... vznikl jakýsi laboratorní " kočkopes". Ale technika jde neustále dopředu a třeba se přece jen vývojem podaří najít cesta ke větším energetickým ziskům.
  • bifaciální
  • V tomto označení znamená Bi = dvě, Face = tvář. Tedy panel, který má dvě tváře. Umožňuje tak získávat energii na dvou stranách panelu. Samozřejmě takové panely musí být umístěny tak, aby na tu druhou tvář dopadalo alespoň rozptýlené záření. Nemá tedy žádný význam je použít na šikmých střechách tak, že druhá strana směřuje ke krytině. Musí být na vodorovné ploše tak aby i druhá strana byla směrována do otevřeného prostoru. Ani tady však nečekejte žádné zázraky.

    Naše realizace

    Dne 4.12.2017 jsme uvedli do zkušebního provozu fotovoltaickou elektrárnu s bateriovým uložištěm Save Box Home 7,5 kVAh v Krásném Poli. I když je v zimních měsících podstatně méně slunečního svitu, elektrárna k našemu a hlavně k majitelovu potěšení pracuje velmi dobře.